Tehát, ha elszántad magad, hogy Napüdvözlettel készülj a Fény születésére, akkor olvasd el az alábbiakat: néhány dolgot összeszedtem a biztonságos gyakorlással kapcsolatban, de ha lenne kérdésed, írj nyugodtan!
A videómat a Napüdvözletről itt találod.
☀ Ideálisan reggel, lehetőleg a kelő Nap felé fordulva. Ha este tudsz csak, akkor lassan gyakorolj, vagy körről-körre egyre lassabban, hogy levezesd a napot, és ne pezsdítsen már fel túlzottan a mozgás, hogy ne zavarja az alvásod.
☀ Üres hassal, azaz reggeli előtt, esetleg egy fél pohár víz után… és lehetőleg mindenféle ürítés után
☀ Kényelmes ruhában, ami sehol (derék, mell…) sem szorít.
☀ Lélegezz! Az orrlyukakon, nyugodtan, egyenletesen, és sose tartsd vissza a levegőt, akkor se, ha hosszabban tartasz ki egy-egy ászanát (csak a haladó változatban van légzésvisszatartás, kifejezetten káros, ha erőlteted, mielőtt hozzáedződnél…)
☀ Magasvérnyomással a könnyített változatot végezd (ld. a linket lejjebb), fokozottan odafigyelve az egyenletes, nyugodt légzésre- sose tartsd vissza a levegőt, az növeli a nyomást!
☀ Erőlködés nélkül, ne feszítsd túl magad! Ha légszomjad van, lihegsz, akkor állj meg, pihenj egy kicsit, ha helyreállt a légzés, szívdobogás, akkor folytasd!
☀ A saját, aktuális ütemedben, azaz ha nem vagy épp formában, akkor szép lassan belehelyezkedve egy-egy pózba – és nyugodtan kezdj inkább a könnyített változattal, ami amúgy kismamáknak is megfelelő (pl.: https://www.youtube.com/watch?v=labIx30hCoA )- 1-2 hét után már lehet, hogy menni fog a másik sorozat is.
☀ Örülj neki, hogy gyakorolsz: fontos, hogy ne szapuljuk magunkat gyakorlás közben, ha esetleg nem úgy megy, ahogy elképzeltük, vagy ahogy megszoktuk! Minden nap más, a testünk reagál a lelki állapotunkra, a frontokra, nőknél még a Hold és a menzesz is közrejátszik… Tehát örömmel gyakorolj! Legyél elégedett magaddal, hogy mozogsz, és ha rendszeresen gyakorolsz, nyugodj meg, el sem kerülheted, hogy fejlődj – és ez nem is lesz olyan sok idő, meglátod!
☀ Nőknek menzesz alatt nagyon lassú gyakorlás, vagy még inkább a könnyített változat javasolt. Általában jólesik, ha rá tudod venni magad, hogy megcsinálj 1-2 kört, de ha nem, akkor feküdj hanyatt, tegyél párnát a hátad és fejed alá, tedd össze a talpaidat és a térdeket is párnázd alá (ld. a lenti képet) – ez a póz, a szupta-baddhakónászana, avagy fekvő gyémánttartás, szépen oldja a görcsöket. Maradj benne 5-15 percig és csak figyeld a légzést, hangolódj az elengedésre.
☀ Ha tartod a kisböjtöt, akkor figyelj a fokozatosságra: az első napokon gyengébbek vagyunk, olyankor vagy lassan és kevesebbet, vagy a könnyített változatot végezd! És utána semmiképp se foszd meg magad a pihenéstől!
☀ RELAXÁCIÓ! Ez is legyen a gyakorlás része: ilyenkor épülnek be a testi-lelki jótétemények. Ahogy a tanult anyag is alvással tud legjobban leülepedni, úgy a szervezetünkbe is pihenéssel épül be az erősödés, tehát relaxálj 5-10 percet – minél hosszabban Napüdvözleteztél, annál hosszabban pihenj. Savászanában/ hullapózban, hanyatt fekvésben helyezkedj el, igazítsd el magad, és pihenj: lazítsd el minden porcikád, aztán a légzésedet figyeld, horgonyozd le a figyelmed. A Pipitér honlapon is van relaxációs videó, ha van kedved, hallgasd azt: https://pipiter-joga.hu/videok // https://www.youtube.com/watch?v=CqRhxXNvPqY
☀ Gyakorlás után figyelj a folyadékbevitelre! Hidegben amúgy is hajlamosak vagyunk kevesebbet inni, de a tél első fele száraz hideg, azaz fontos a meleg, nedves bevitele: gyömbértea pl., böjtöléshez is szuper.
Ennyi jutott eszembe, de ha lenne kérdésed, írj!!
?? Nagyon jó gyakorlást Nektek! ??
Kedves Bori!
Kösz a lelkesítő üzenetedért! A program rendszerességre buzdít – kényszerít, ez hiányzik a hétköznapi életünkből. Most a nagyböjti időszak valóban igen alkalmas arra, hogy ne feledkezzünk meg magunkról. De ne felejtsük el azokat, akik rászorulnak segítségünkre! Te is azt tetted írásoddal! Köszönjük!!
Szeretettel Jóska
Köszönöm!