1-2 könyv nyárra

Ha lenne kedvetek nyáron kihasználni a talán kicsit több időt az olvasásra, akkor ajánlok 1(+1(+1)) jógás és 1 női könyvet (+ 1 filmet). 🙂

Az első jógás könyv, amit elolvastam anno Pöttendi Zsuzsi ajánlására, akihez akkoriban jógára jártam, az Selva Raja Yesudian és Haich Erzsébet “Sport és jóga” című műve volt. Az, hogy nagyon tetszett, az nem fejezi ki, milyen élményt jelentett számomra ez a könyv, és utána a többi, amit tőlük olvastam! Szabatos, ’30-as évekbeli stílussal megírt, teljesen közérthető és világos bevezető a jógába: működési mechanizmusába, az ászanákba, légzőgyakorlatokba, többi “jógatechnikába”, az energiarendszer működésébe, a tudatosodás mibenlétébe és hatásaiba… a fejlődésközpontú életvezetésbe, azaz az Életbe. Engem ez a könyv indított el az önfejlesztés útján… persze nyilván azért fogott meg ennyire, mert már évek óta annyira (sokszor elkeseredetten) kerestem a válaszokat a nagy Miért?-re.

Az ez és a Rádzsa jóga c. művükben elém tárult rendszer, út minden kérdésemre választ tudott adni úgy, ahogy számomra érthető és elfogadható volt. Megnyugodtam tőle, kitisztult a kép- vagy inkább elkezdett tisztulni… és mentem tovább és tovább, kitartóan gyűjtöttem a mozaikokat az Életről és önmagamról… és ez azóta is tart…:)

Yesudian önmagán tapasztalta meg a jóga – nyugati szemmel csodával határos – gyógyító hatását: nagyon vézna, kehes gyerek volt, tizennégy évesen egy tüdőgyulladás után gyógyíthatatlannak ítélt izomsorvadást is kapott, amibe majdnem belehalt. Indiai, katolikus családba született, angol iskolába járt, így a jógát nem gyakorolta kisgyerekkorától fogva, de a gyógyíthatatlan betegség diagnosztizálása után elszökött otthonról, és egy parkban jógázó embereket pillantott meg… érdeklődni kezdett iránta, és beállt a jógamester tanítványai közé. Szorgosan, minden nap gyakorolt, már 2 hónap után a legerősebbé vált az osztályában, ahol fel volt mentve testnevelés alól, és 1 év alatt egészen hihetetlenül átalakult, és ami a legfőbb, teljesen egészséges lett! Erről is ír a Sport és jógában, és a fotók is mutatják, micsoda kidolgozott fizikuma lett kizárólag a jógagyakorlatok (ászanákkal, légzőgyakorlatokkal, stb.) által. Ide is teszek róla egy képet 16 évesen, 1 év gyakorlás után ilyen lett: szinte kicsattan az egészségtől! „Bebizonyítottam a szellem vitathatatlan hatalmát az anyag felett” – írta később a “Sport és jóga” előszavában.20p_Yes_b3
Ő hozta el a jógát Magyarországra a ’30-as években, és itt hozta a sorsa Haich Erzsébettel való találkozását, aki aztán a mestere lett, és akivel együtt megalapították az első jógastúdiót Magyarországon, Budapesten. A II. VH közben is működtek, amennyire csak tudtak, egyre többen jártak hozzájuk jógázni és előadásokat hallgatni… Aztán a kommunisták félni kezdtek, hogy ennyi embert tudnak mozgatni, és még a végén megdöntik a rendszert, ezért kitessékelték őket, így aztán Svájcba költöztek, és ott, ill. Észak-Olaszországban hoztak létre jógaközpontokat…
Érdekfeszítő történetükről olvashattok a Sport és jógában, illetve a Beavatás c. könyvben Haich Erzsébet tollából (ez utóbbi szintén nagy jelentőségű könyv számomra, fantasztikus tudást ad át).
A “Sport és jóga” könyvtárban, könyvesboltban, de online is megtalálható, alapmű azoknak, akik többet szeretnének tudni a jóga hatásmechanizmusáról. Ha úgy jártok, mint én, hogy nagyon tetszik, és hajt a “még, még többet akarok tudni”, akkor tőlük ajánlom még a “Rádzsa jógá”-t is (Mi a jóga? címen is fut). Ebben gyönyörűen, kristálytisztán le van írva, miről is szól a jóga valójában, hogyan, miért érdemes az isteni Önvalónk felé törekedni…
No, elég hosszúra nyúlt az ajánlóm- nem bírok róluk röviden írni, annyira lelkesítenek, bocs:D -, úgyhogy a női könyvajánlót a legközelebbi posztban írom. Addig is élvezzétek a napsütést, akár ezekkel a jó(ga) könyvekkel! 🙂

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .